Сьогоднi 19.05.24
AFR.COM.UAАГЕНТСТВО ФОНДОВОГО РИНКУ
 
ЕмітентиРеєстраториТорговцiЗберігачi Iнвестиційні фонди

ВIДКРИТЕ АКЦIОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО "ЧЕРКАСЬКЕ ХIМВОЛОКНО"

Опис бізнесу (текстова частина)
Стисла історія підприємства, важливі події його розвитку
ВАТ "Черкаське хiмволокно" було створене у 1994 роцi шляхом перетворення державного пiдприємства у вiдкрите акцiонерне товариство вiдповiдно до рiшення засновника - Мiнiстерства промислової полiтики України. Зареєстровано на пiдставi рiшення Виконавчого комiтету Черкаської мiської Ради народних депутатiв вiд 2 червня 1994 року № 3612 i перереєстровано 12 серпня 1996 року. Пiдприємство є найпотужнiшим виробником вiскозних текстильних ниток серед пiдприємств СНД i єдине на сьогоднi в Українi. Пiдприємство спецiалiзується на виробництвi вiскозних ниток 67-166 Дтекс та включає в себе три виробництва. I, II виробництва, якi введенi в експлуатацiю в 1961 - 1963 рр., випускають вiскозну нитку центрифугальним методом формування. У 1970 роцi введено в експлуатацiю III-є виробництво по випуску вiскозних ниток безперервним методом формування. Пiдприємство обладнане високоефективними газоочисними спорудами виробництва фiрми "Лугрi". Пiсля створення вiдкритого акцiонерного товариства реорганiзацiя пiдприємства не проводилась, не було змiни напрямкiв дiяльностi. Продукцiя пiдприємства користується попитом в Європi та Азiї. В даний час, у зв'язку з фiнансовими труднощами, пiдприємство працює на давальницькiй сировинi. Реалiзацiю продукцiї проводить дистриб'ютор "United Technology Corporation SA".
Інформація про організаційну структуру емітента
ВАТ "Черкаське хiмволокно" складається з трьох виробництв. Виробництва №№ 1, 2: Хiмiчний цех № 1 iз вхiдної сировини виготовляє вiскозну i подає в прядильнi цехи №№ 1, 2. Прядильнi цехи №№ 1, 2 - вiдбувається формування вiскозної нитки центрифугальним способом в кулiчах. Обробнi цехи №№ 1, 2 - вiдбувається обробка вiскозної нитки в кулiчах технологiчними розчинами на обробних машинах ОК-42, сушка в сушилках тунельного типу. Текстильнi цехи № 1, 2 - вiдбувається перемотування вiскозної нитки, з нанесенням на неї замаслювача, з кулiчiв на бобiни. Бобiни сортуються, пакуються, комплектуються в партiї i вiдправляються на склад готової продукцiї. Виробництво № 3: Хiмiчний цех № 2 iз вхiдної сировини виготовляє вiскозу i подає в прядильно-обробний цех № 3. Прядильно-обробний цех № 3 - вiдбувається формування вiскозної нитки безперервним способом, обробка технологiчними розчинами, сушка вiскозної нитки та намотка її на копси на машинах ПНШ-100 i ПНШ-180. Текстильний цех № 3 - вiдбувається перемотування вiскозної нитки, з нанесенням на неї замаслювача, з копс на бобiни. Бобiни сортуються, пакуються, комплектуються в партiї i вiдправляються на склад готової продукцiї. Всi структурнi пiдроздiли знаходяться в мiстi Черкаси. В 2001 роцi рiшенням загальних зборiв акцiонерiв створене Дочiрнє пiдприємство "Черкаська ТЕЦ" Вiдкритого акцiонерного товариства "Черкаське хiмволокно". В 2002 роцi iндивiдуально визначене майно орендованого цiлiсного майнового комплексу Державного пiдприємства "Черкаська ТЕЦ" було передано в управлiння дочiрньому пiдприємству.
Опис обраної облікової політики
Облiкова полiтика. Фiнансова звiтнiсть пiдприємства за 2004 рiк складена згiдно Положень нацiональних стандартiв бухгалтерського облiку. Визначення та амортизацiя основних засобiв i нематерiальних активiв. Основнi засоби вiдображенi в облiку за фактичними витратами на їх придбання, доставку, встановлення, спорудження i виготовлення, з урахуванням iндексацiї. Данi українського бухгалтерського облiку не дозволяють визначити iсторичну собiвартiсть об'єктiв основних засобiв або їх справедливу вартiсть. Iндексацiя балансової вартостi основних фондiв проводилась згiдно з механiзмом та iндексами, встановленими державними органами. Загальнi для всiх пiдприємств iндекси, що були визначенi Мiнiстерством статистики, не могли привести облiкову вартiсть об'єктiв основних засобiв у вiдповiднiсть до їх реальної ринкової вартостi. Нарахування амортизацiї основних засобiв проводиться у вiдповiдностi з державним податковим законодавством України. До 01.07.1997 р. нарахування проводились: по непромисловим об'єктам - прямолiнiйно за єдиними встановленими нормами, а по промисловим об'єктам - дегресивним методом (метод зменшення залишку шляхом використання норм до залишкової вартостi основних засобiв на початок звiтного перiоду). З 01.07.1997 р. амортизацiя на всi основнi засоби нараховується по податковому методу. Строк амортизацiї нематерiальних активiв визначається термiном їх корисного життя (до 10 рокiв). Амортизацiя нараховується прямолiнiйним методом. Об'єктом нематерiальних активiв визнане програмно-комп'ютерне забезпечення. Запаси. Запаси включають сировину та матерiали, паливо, запаснi частини, малоцiннi та швидкозношуваннi предмети, тару, готову продукцiю, незавершене виробництво. Запаси вiдображаються у звiтi за собiвартiстю, яка включає витрати на придбання, доставку та переробку. Вартiсть незавершеного виробництва складається з прямих витрат та виробничих накладних витрат. Матерiальнi цiнностi списуються на виробництво по собiвартостi. Малоцiннi та швидкозношуваннi предмети списуються на собiвартiсть таким методом: 100% при видачi на виробництво. Визначення грошових коштiв. Курсовi рiзницi, якi виникають у зв'язку iз здiйсненням операцiй в iноземнiй валютi, визначаються як дохiд або витрати у вiдповiдному звiтному перiодi. Дебiторська заборгованiсть. Дебiторська заборгованiсть вiдображається за реальною вартiстю, безнадiйних боргiв пiдприємство не має. Iнша дебiторська заборгованiсть складається з заборгованостi, що не пов'язана з продажем продукцiї. Визначення доходу. Дохiд вiд реалiзацiї продукцiї визначається у вiдповiдностi з методом нарахувань при вiдвантаженнi продукцiї. Податки Стаття "Витрати майбутнiх перiодiв" складається з витрат на пердплату.
Витяг з аудиторського висновку
Пiд час аудиту були встановленi окремi невiдповiдностi при вiдображеннi господарських операцiй в бухгалтерському облiку, якi мають обмежений вплив на фiнансову звiтнiсть i не перекручують загальний фiнансовий стан. Також iснувала неможливiсть участi аудиторiв в iнвентаризацiї активiв, не проведенi повна iнвентаризацiя розрахункiв з дебiторами та кредиторами та оцiнка фiнансових iнвестицiй по методу участi в капiталi. Тому аудитор не може дати висновок по вказаних моментах, однак цi обмеження мають незначний вплив на фiнансову звiтнiсть та стан справ у цiлому. Незалежний аудитор Грiднєв А.М. пiдтверджує те, що за винятком невiдповiдностей i обмежень, якi зазначенi вище, фiнансовi звiти в усiх суттєвих аспектах справедливо i достовiрно вiдображають фiнансовий стан пiдприємства станом на 31 грудня 2004 року, а також результат його дiяльностi та рух грошових коштiв за минулий рiк, згiдно з Мiжнародними стандартами аудиту i вiдповiдають нормативним вимогам щодо бухгалтерського облiку та звiтностi в Українi.
Інформація про основні види продукції або послуг, що їх виробляє чи надає емітент, перспективність виробництва окремих товарів, надання послуг
Основними видами продукцiї ВАТ "Черкаське хiмволокно" є нитка вiскозна, сульфат натрiю. Частка кожного виду продукцiї в загальному обсязi виробництва складає: нитка вiскозна - 98,4 %; сульфат натрiю - 1,4 %; промисловi послуги та товари народного споживання - 0,2%. Випуск продукцiї в 2004 роцi порiвняно з 2003 роком знизився на 4,4 %. Випуск вiскозної нитки в 2004 роцi склав 14025 т, що на 595 т менше, нiж у 2003 роцi. Сульфат натрiю кристалiзацiйний виробляється як побiчний продукт виробництва нитки вiскозної з розчинiв осадової ванни, що надходять вiд прядильних машин. Тому виробництво сульфату натрiю в 2004 роцi також знизилось i склало 3858 т. Нових видiв продукцiї в 2004 роцi пiдприємство не освоювало. Собiвартiсть реалiзованої продукцiї в 2004 роцi склала 118966 тис.грн. В 2004 роцi було реалiзовано 12812 т вiскозної нитки в країни дальнього зарубiжжя через посередницьку фiрму "United Technologi Corporation SA". Споживачами з дальнього зарубiжжя є пiдприємства Iталiї, Нiмеччини,Туреччини, Тайваню, Iрландiї, Хорватiї, Японiї, Iспанiї, Словенiї. 3858 т сульфату натрiю реалiзованi на територiї України. Процес виробництва вiскозної нитки вiд сезонних змiн не залежить, пiдприємство працює ритмiчно. Випуск продукцiї за 2004 рiк поквартально складає: I квартал - 27,04 %; II квартал - 25,6 %; III квартал - 25,02 %; IV квартал - 22,34 %. Регулювання обсягу i асортименту виробництва продукцiї проводиться в залежностi вiд попиту на свiтовому ринку i з урахуванням запиту торгових агентiв. Iнформацiєю про ступiнь залежностi реалiзацiї вiд сезонних змiн пiдприємство не володiє. В 2004 роцi ВАТ "Черкаське хiмволокно" здiйснювало випуск продукцiї, в основному, з давальницької сировини згiдно з контрактом мiж ВАТ "Черкаське хiмволокно" та швейцарською фiрмою "United Technologi Corporation SA". До давальницької сировини входить основна сировина: целюлоза, сiрковуглець, їдкий натр, сiрчана кислота, двоокис титану. Iнформацiєю про змiни цiн на давальницьку сировину пiдприємство не володiє. Крiм основної сировини, у виробництвi вiскозного волокна використовуються: купорос цинковий, бiкарбонат натрiю, сульфат натрiю, плiвка целюлозна i полiетиленова, вапно, бероль-вiско, масло веретенне, короба та iн. Сировина надходить: купорос цинковий, плiвка, поролон, контейнери МКР, бiкарбонат натрiю, вапно, короба - вiд пiдприємств України; частина купоросу цинкового, сванбой - iз Болгарiї; бероль-вiско - iз Швецiї; масло веретенне - iз Нiдерландiв; полотно ватно-марлеве, частина купоросу цинкового - iз Росiї.
Інформація щодо істотних проблем, які впливають на діяльність емітента
Основним видом дiяльностi пiдприємста є випуск волокон i ниток хiмiчних. Даний вид дiяльностi залежить вiд загальних економiчних умов, вiд непослiдовностi економiчної полiтiки державних органiв к сферi оподаткування, вiд неузгодженностi законодавчих та нормативних актiв. Крiм того на дiяльнiсть пiдприємства вiдчутно впливають ризики: - технiчнi ризики у формi аварiй через вихiд з ладу обладнання або збою в технологiї виробництва; -технологiчнi ризики, пов'язанi зi скороченнам виробництва целюлозних волокон практично у всiх країнах, тому що сучаснi технологiї їх одержання породжують проблему забруднення навколишнього середовища; - ризики громадянської вiдповiдальностi, пов'язанi з претензiями юридичних i фiзичних осiб в зв'язку з пiдвищеною небезпекою хiмiчного виробництва; - ринковi ризики, якi не пов'язанi з економiчною ситуацiєю на пiдприємствi: зменшення долi ринку збуту, коливання курсу iноземних валют при виконаннi договорiв, розмiр вiдсоткової ставки i вiдповiдно, вартiсть кредиту; - ризик комерцiйної i господарської дiяльностi, пов'язаний з тенденцiєю до зниження цiни на вiскозну нитку на свiтовому ринку з одночасним ростом цiн на внутрiшньому ринку на сировину, матерiали, запаснi частини i, особливо, енергоносiї.
Інформація про факти виплати штрафів і компенсацій за порушення чинного законодавства
Дiяльнiсть Товариства здiйснюється вiдповiдно до вимог податкового законодавства, законодавства про зовнiшньоекономiчну дiяльнiсть, законодавства про охорону навколишнього середовища, iнших законiв України. Протягом 2004 року ВАТ "Черкаське хiмволокно" виплатило штрафи i компенсацiї в таких розмiрах: - пеня за порушення термiнiв розрахункiв у сферi ЗЕД - 241 грн.; - пеня за несвоєчасну оплату оренди цiлiсного майнового комплексу ДП "Черкаська ТЕЦ" - 9547 грн.; - пеня за несвоєчасну оплату "Гiпроштув" (м. Київ) - 1889,6 грн.; - виконавчий збiр ТОВ АФ "Фiнансовий адвокат" - 4045,33 грн. Виникнення порушень чинного законодавства спричинила вiдсутнiсть коштiв на рахунках пiдприємства на момент сплати обов'язкових платежiв через неритмiчнi i несвоєчаснi розрахунки споживачiв за вiдвантажену продукцiю
Опис обраної політики щодо фінансування діяльності емітента
У структурi майна Товариства основнi засоби i необоротнi активи складають 58,5%, оборотнi кошти - 41,5%. Власний капiтал Товариства складає 159412 тис.грн., короткостроковi зобов'язання - 79026 тис.грн. Аналiз структури майна Товариства вказує на те, що за 2004 рiк доля основних засобiв i необоротних активiв зменшилася порiвняно з 2003 роком з 60,9% до 58,5%, а доля обiгових засобiв збiльшилася з 39,1% до 41,5%. Аналiз джерел коштiв Товариства вказує на те, що поточнi зобов'язання за 2004 рiк збiльшилися з 64421 тис.грн. до 79026 тис.грн., тобто на 14605 тис.грн. порiвняно з 2003 роком або на 22,7%. В 2004 роцi Товариство збiльшило суму своїх довгострокових зобов'язань з 263 тис.грн. до 568 тис.грн. Аналiз платоспроможностi пiдприємства проводиться на основi оцiнки цого лiквiдностi за допомогою коефiцiєнтiв абсолютної лiквiдностi та коефiцiєнта покриття. Коефiцiєнт абсолютної лiквiдностi, що характеризує здатнiсть Товариства термiново погасити короткостроковi зобов'язання за рахунок найбiльш лiквiдних активiв, 0,004 при пороговому значеннi вiд 0,2 до 0,5. Коефiцiєнт покриття складає 1,26 при пороговому значеннi вiд 1,0 до 2,0. Аналiз фiнансової стiйкостi Товариства вказує, що коефiцiєнт забезпеченностi власними оборотними засобами, який розраховується як вiдношення величини чистого оборотного капiталу до величини оборотних активiв пiдприємства, складає 0,26 при нормативному значеннi бiльше 0,1. Коефiцiєнт фiнансування, який розраховується як вiдношення залучених коштiв до власних коштiв i характеризує залежнiсть пiдприємства вiд залучених коштiв, при нормативному значеннi менше 1, складає 0,50. Коефiцiєнт незалежностi, тобто вiдношення власних засобiв до загальної суми майна Товариства, дорiвнює 67% при достатньому - 50%. Коефiцiєнти дiлової активностi Товариства вказують, що в цiлому, дiлова активнiсть за 2004 рiк погiршилася, хоча фiнансовi коефiцiєнти залишаються на задовiльному рiвнi. Рентабельнiсть Товариства, яка характеризується коефiцiєнтами: рентабельнiсть майна пiдприємства, рентабельнiсть власного капiталу, рентабельнiсть основної дiяльностi, менше 0 при порогових значеннях 14 - 20%. Результати здiйсненого аналiзу вказують, що фiнансове становище Товариства погiршилося за рахунок нерентабельної роботи протягом останнiх рокiв, низької дiлової активностi, що вплинуло на платоспроможнiсть i лiквiднiсть пiдприємства.
Інформація про вартість укладених, але ще не виконаних договорів (контрактів)
На кiнець звiтного перiоду в повному обсязi не виконаний поточний контракт 05-11/2 по переробцi давальницької сировини (50 тис. т вiскозної нитки). Контракт був пiдписаний 15.05.2003 р. i вважається закiнченим по мiрi виконання. На 31.12.2004 р. по контракту вiдвантажено 21431,61 т вiскозної нитки.
Прогнози та плани, щонайменше на рік про діяльність емітента
В 2005 роцi планується випустити 12300 т хiмiчних волокон, 4080 т сульфату натрiю, товарiв народного споживання планується випустити в дiючих цiнах на 245 тис.грн. Обсяг товарної продукцiї становитиме 119,2 млн.грн., обсяг реалiзованої продукцiї - 128,5 млн.грн. Очiкуваний фiнансовий результат вiд дiяльностi в 2005 роцi - 500 тис.грн., якi будуть напрвленi на розвиток виробництва. Економiчна стратегiя пiдприємства направлена на максимально рацiональне використання ресурсiв, переорiєнтацiю виробництва на новi сучаснi технологiї з подальшим пiдвищенням цого ефективностi, покрашення якостi продукцiї i пiдвищення її конкурентоспроможностi. Правлiнням Товариства затверджений план технiчного розвитку i зниження ступеню ризику виникнення аварiй на пiдприємствi на 2005 рiк. На цi заходи заплановано витратити 5,7 млн.грн. Впроваджується ряд заходiв по вдосконаленню виробничого процесу. Серед запланованих заходiв: - монтаж холодильного устаткування в прядильному цеху № 1 та проведення технологiчних випробуваньсистеми створення технологiчного вакууму для установки безперервного знеповiтрювання вiскози; - продовження випробування системи управлiння процесом дозування сiрковуглеця в ксантогенатори хiмiчного цеху № 2. Впровдження цього проекту дасть змогу запобiгти виникненню аварiйних ситуацiй, досягти високої точностi дозування , що безпосередньо вплине на якiстьотриманої вiскози. - опрацювання проекту модернiзацiї схеми управлiння процесом ксантогенування з впровадженням системи автоматичного дозування води та луги в хiмiчному цеху № 2; - продовження обладнання лабораторiй цеху ремонту КВПтаА та центральної лабораторiї пiдприємства новiтнiми пристроями та повiрочними установками; - реконструкцiя, ремонт i модернiзацiя каналiзацiйних мереж та очисних споруд; - вiдновлення будiвельних конструкцiй будiвель прядильних цехiв; - замiна систем кондицiонування i приточної вентиляцiї; - проведення капiтальних ремонтiв виробництв № 1 та № 2, якi працюють безперервно. Планується продовжити ремонт та укрiплення витяжної труби-башнi виробництва № 1 та реконструкцiя шламонакопичувача мiсткiстю 300 тис.куб.м. Це дуже високовартiснi, але необхiднi для виробництва роботи. В 2005 роцi мають бути знайденi шляхи удосконалення всiєї iснуючої технологiчної схеми очисних споруд з метою доведення її до нормальних екологiчних вимог згiдно iснуючих санiтарних норм. Головними завданнями менеджмента пiдприємства визначенi: - забезпечення фiнансової та комерцiйної стiйкостi пiдприємства; - покращення якостi продукцiї; - подальше переоснащення пiдприємства на основi високотехнологiчного обладнання та енергозбереження; -проведення комплексних заходiв по зниженню питомих норм витрати сировини, матерiалiв та енергоносiїв; - збереження конкурентних позицiй на ринку вiскозних ниток.
Інша інформація, що може бути істотною для оцінки інвестором фінансового стану та результатів діяльності емітента
Структура доходiв вiд реалiзацiї продукцiї в 2004 роцi: - вiскознi нитки - 122659,5 тис.грн.; - сульфат натрiю - 1859,0 тис.грн.; - товари народного споживання - 289,0 тис.грн.; - iншi товари та послуги - 28634 тис.грн. Структура собiвартостi реалiзованої продукцiї в 2004 роцi: - вiскознi нитки - 116030,8 тис.грн.; - сульфат натрiю - 2514,9 тис.грн.; - товари народного споживання - 364,8 тис.грн.; - iншi товари та послуги - 21974,0 тис.грн. Валовий дохiд в 2004 роцi склав 294294,2 тис.грн., валовi витрати 285576,9 тис.грн. В 2004 роцi на одну гривню реалiзованої продукцiї витрати становлять 99,04 коп. Середньомiсячна заробiтна плата працiвникiв становила за 2004 рiк 544 грн. Суттєвi позови, що були пред'явленi до емiтента, вiдсутнi. Податкових пiльг та державних замовлень не було. Пiдприємство має лiцензiю на вiдкриття та експлуатацiю митного лiцензiйного складу, що сприяє вчасному прийманню давальницької сировини, пiдготовки її до використання у виробництвi, зменшенню витрат, пов'язаних з перемiщенням вантажiв через митний кордон України, своєчасному погашенню векселiв, взятих пiд давальницьку сировину. Крiм давальницької сировини на лiцензiйниц склад пiдприємства надходить обладнання, технологiчна оснастка, допомiжнi матерiали. Пiдприємство має лiцензiю на здiйснення брокерської дiяльностi. Необхiднiсть в такiй лiцензiї виникла через велику кiлькiсть експортних та iмпортних вiнтажiв. Всього за мiсяць оформлюється близько 100 експортно-iмпортних митних декларацiй. Оформлення декларацiй здiйснюється працiвниками вiддiлу зовнiшньоекономiчних зв'язкiв - брокерами. З метою збереження виробництва конкурентноздатної продукцiї свiтового рiвня, на пiдприємствi проводиться робота по замiнi морально застарiлого устаткування на сучасне, енергозберiгаюче. На протязi 2004 року виконанi наступнi роботи: - змонтовано обладнання та проведенi випробування аналiзатора параметрiв осадової ванни з автоматичною системою управлiння та пiдтримання параметрiв виробництва фiрми "Iнгра" (Хорватiя); - виконанi роботи по обладнанню двох гумованих котлiв системами автоматичного управлiння процесом гумування; - встановлено додаткове устаткування - два холодильних агрегата для обладнання системи створення технологiчного вакууму для встановлення безперервного знеповiтрювання в прядильному цеху № 1; - в хiмiчному цеху № 2 проводилися випробування системи управлiння процесом добавки сiрковуглеця в ксантогенатори. На протязi звiтного року Ревiзiйною комiсiєю акцiонерого товариства проведенi ревiзiї в касi, на складах, коморах цехiв пiдприємства; проведенi перевiрки наявностi та правильностi використання ТМЦ в пiдроздiлах, правильностi та рацiональностi використання талонiв на молоко та ЛПХ; проведенi повнi iнвентаризацiї дорогоцiнних металiв, товарно- матерiальних цiнностей на всiх балансових рахунках, при змiнi матерiально-вiдповiдальних осiб. Для проведення перевiрок, пов'язаних з iнвентаризацiєю матерiальних цiнностей, залучались спецiалiсти контрольно-ревiзiйного бюро пiдприємства. Результати перевiрок доповiдались загальним зборам акцiонерiв. Торгiвля акцiями Вiдкритого акцiонерного товариства "Черкаське хiмволокно" здiйснюється у Позабiржовiй фондовiй торговельнiй системi згiдно з Договором про пiдтримання лiстингу, який був укладений 15 липня 1999 року мiж ВАТ "Черкаське хiмволокно" та ДП "технiчний центр ПФТС". На протязi 2004 року до продажу пропонувалися пакети акцiй за цiнами вiд 0,08 до 0,28 гривень за акцiю.